Warhammer Fantasy Roleplay

Autorius: Richard Halliwell, Rick Priestley, Graeme Davis, Jim Bambra, Phil Gallagher
Leidėjas: Games Workshop
Išleidimo metai: 1986
Žanras: fantasy
Sistema: speciali

Warhammer Fantasy Roleplay (WFRP arba WHFRP) - tai „Games Workshop" kompanijos išleistas vaidmenų žaidimas, kurio veiksmas vyksta Warhammer Fantasy pasaulyje.

Istorija

Warhammer Fantasy Roleplay 1986 m. pirmą kartą išleido kompanija „Games Workshop". Projektas turėjo pasirodyti kaip priedas Warhammer Fantasy Battle stalo žaidimui. Ankstyvuosiuose leidiniuose buvo spausdinama medžiaga tiek WFRP, tiek WFB, o sistemos konversija buvo išleista kartu su WFRP taisyklėmis.

Pirmasis WFRP leidimas pagarsėjo savo juodu ir groteskišku humoru, tuo tarpu kai dauguma kitų fantasy vaidmenų žaidimų buvo rimti. Be to leidėjai ypač stengėsi sukurti akiai patrauklius leidinius.

Su pirmuoju WFRP leidimu pasirodė itin gerų atsiliepimų susilaukusi The Enemy Within kampanija iš penkių epizodų. Tačiau vėliau „Games Workshop" nusprendė, kad figūrėlių verslas žymiai pelningesnis, todėl 1989 m. WFRP leidyba buvo perleista kompanijos dukterinei įmonei „Flame Publications", užsiimančiai vien tik vaidmenų žaidimais. 1992 m. dėl finansinių sunkumų „Flame Publications" nutraukė veiklą.

Keletą metų Warhammer Fantasy Roleplay praleido komos būsenoje, o 1995 m. britų leidykla „Hogshead Publications" gavo leidimą publikuoti naują ir perleisti seną WFRP medžiagą. „Hogshead" išleido pataisytą pagrindinių WFRP taisyklių knygą ir perleido The Enemy Within kampaniją. Pasirodė ir naujų papildymų. „Hogshead Publications" publikuojamus WFRP leidinius nuolat kontroliavo „Games Workshop" redaktoriai.

2004 m. „Green Ronin Publishing" ėmėsi kurti antrąjį WFRP leidimą, kurio leidybą ir platinimą prižiūrėti buvo pavesta „Games Workshop" leidybinio sparno „Black Library" padaliniui „Black Industrines". Antrajame leidime naudojama ta pati 1986 m. išleista bazinė sistema, tačiau pakeista ir papildyta nemažai sistemos savybių (pavyzdžiui, pakeista magijos sistema). Naujoje žaidimo versijoje taip pat pristatyta Senojo Pasaulio koncepcija pagal Warhamer stalo žaidimą. Naujoji taisyklių knyga pasirodė 2005 m., ją lydėjo lavina papildymų, įskaitant naują epinę kampaniją Paths of the Damned, kuri sulaukė žymiai mažesnio gerbėjų ir kritikų pripažinimo nei savo laiku The Enemy Within.

Veiksmo vieta ir laikas

Warhammer Fantasy Roleplay, kaip ir stalo figūrėlių žaidime, vyrauja germaniška, slegianti fatališkumo atmosfera, tačiau kadangi WFRP skirtas vaidinti individualius veikėjus, o ne valdyti armijas, pasaulis čia piešiamas daug detaliau.

WFRP įvykių centre yra Imperija, Senojo Karo regionas, apytiksliai atkartojantis Šventąją Romos Imperiją. Kiti žymesni regionai - tai Bretonija, sukurta viduramžių Prancūzijos pagrindu, Kislevas, paremtas imperinės Rusijos kultūra, ir Dykynė, vienijanti Nyderlandų ir Venecijos elementus.

Warhammer Fantasy Roleplay pasaulis - tai antiheojinė fantastika („low fantasy"). Istorinis ir kultūrinis Warhammer pasaulio laikotarpis gerokai vėlyvesnis nei daugelio herojinių fantasy žaidimų; jo technologijų ir visuomenės išsivystymo lygis artimesnis Renesanso epochai. Išrasti šaunamieji ginklai (kurie tačiau yra brangūs), o auganti vidurinioji prekybininkų klasė meta iššūkį aukštuomenei. Magijos bijoma ir šalinamasi, bet ne be priežasties. Kerėjimo klaidos gali atnešti liūdnų pasekmių tiek magui, tiek jo bendražygiams, ir netgi nedidelės apmaudžios klaidos gali baigtis beprotybe.

Vienas ryškiausių Warhammer pasaulio požymių - Chaosas. Stalo figūrėlių žaidime Chaoso atstovai - tai plėšikaujantys tamsieji riteriai ir žvėriažmogiai, tuo tarpu vaidmenų žaidime Chaoso jėgos veikia slaptai ėsdamos visuomenės pamatus. Visuose sluoksniuose gausu slaptų kultų, siekiančių sugriauti socialinę santvarką bei stiprinti savo galias. Miškuose už miestų sienų tykoja mutantai, o tuneliuose po grindiniu tūno Skeivenai.

Sistema

Pirmasis Warhammer Fantasy Roleplay leidimas buvo smarkiai paremtas ankstyvosiomis Warhammer Fantasy Battle versijomis. Abiejuose žaidimuose buvo tas pats pagrindinių charakteristikų rinkinys, išskyrus kelias savybes, kurios WFB buvo ranguojamos nuo 1 iki 10, o WFRP nuo 1 iki 100. Antroje versijoje, visi pagrindiniai atributai ranguojami nuo 1 iki 100. Atributai tikrinami procentinių kauliukų (d100) pagalba, taikant baudas arba priedus priklausomai nuo įvairių palankių arba nepalankių aplinkybių.

Viena ryškiausių visų Warhammer Fantasy Roleplay versijų savybių - tai karjerų sistema. Veikėjai tobulėja užsirašydami į įvairiausias „karjeras" (Careers), kurios leidžia rinktis naujus ar tobulinti jau turimus įgūdžius bei priedus atributams (vadinamus „paaukštinimais" (advances)). Karjerų pasiūla atspindi Senojo Pasaulio vėlyvųjų viduramžių/ankstyvojo renesanso kultūrą. Šiek tiek pasitreniravęs ar pasimokęs, pagrindinių karjerų gali imtis bet kuris Senojo Pasaulio visuomenės gyventojas. Pažangesnėms karjeroms reikia geresnio pasiruošimo ir daugiau mokslų, be to jos (ypač antrojoje versijoje) labiau tinka aktyvaus nuotykių ieškotojo gyvenimo būdui. Karjerų sistema leidžia įsivaizduoti, ką veikėjas veikė prieš tapdamas nuotykių ieškotoju (buvo kepėjas, sargybinis, žiurkiagaudis ar valstietis), ir kaip jis keitėsi ir tobulėjo, lipdamas karjeros laiptais (tapo samdiniu, tyrinėtoju, laivo kapitonu ir pan.).

Kautynių sistema Warhammer Fantasy Roleplay žaidime taip pat kilusi iš taktinių figūrėlių žaidimų kovos taisyklių, todėl ji gana žiauri ir negailestinga. Dauguma žmogaus lygio sutvėrimų ir veikėjų gali pakelti vos vieną du smūgius, kol gauna kritinį smūgį (Critical Hit), kuris gali akimirksniu užmušti, sužaloti ar visam laikui suluošinti veikėją. Suluošinimo ar mirties išvengti iš dalies gali padėti „lemties taškai" (Fate Points).

Apdovanojimai

2005 m. GenCon‘o vaidmenų žaidimų apdovanojimuose antrojo leidimo Warhammer Fantasy Roleplay pagrindinių taisyklių knyga laimėjo auksinį apdovanojimą Geriausio produkto ir Geriausio žaidimo kategorijose. Antrojo leidimo pabaisų knyga Old World Bestiary taip pat laimėjo auksinį apdovanojimą geriausios priešų/pabaisų knygos kategorijoje.

Nuorodos

Straipsnis parengtas naudojant Wikipedia medžiagą pagal GNU Free Documentation License licencijos sąlygas.